Psychoterapia w leczeniu alkoholizmu

Alkoholizm to narastający problem społeczny, nieleczony prowadzi do zaburzenia w każdej sferze życia osoby uzależnionej - a także do śmierci. Nie bądź obojętny!

prywatny ośrodek odwykowy, odwyk dla alkoholików, ośrodki odwykowe

Co dalej po terapii alkoholowej? 

Osoba, która skończyła leczenie alkoholizmu, stoi przed ogromnym wyzwaniem. Ma rozpocząć nowe życie bez szkodliwej używki. Jak radzić sobie po terapii alkoholowej? Co zrobić, by wytrwać w trzeźwości? Podpowiadamy!

Dzienniczek głodu alkoholowego

Jednym z objawów, które mogą utrudniać zachowanie trzeźwości, jest głód alkoholowy, czyli silne pragnienie spożycia napojów procentowych. Trzeźwiejący alkoholik w trakcie terapii sporządził z pomocą terapeuty listę osobistych "wyzwalaczy" głodu alkoholowego. Po zakończeniu leczenia alkoholizmu pacjent powinien unikać tego typu bodźców, a ponadto prowadzić samoobserwację.

Przydatnym narzędziem samokontroli jest dzienniczek głodu alkoholowego, który ma najczęściej formę tabeli w układzie miesięcznym. Osoba korzystająca z dzienniczka musi zaznaczyć w tabeli bodziec, który pojawił się u niej danego dnia i wywołał głód. Chodzi tu o wychwytywanie sygnałów ostrzegawczych, takich jak np.:

  • odczuwanie zapachu i/lub smaku alkoholu,
  • uczucie ssania w żołądku,
  • zwątpienie w sens abstynencji,
  • sny alkoholowe,
  • wspominanie przyjemnych stanów po spożyciu alkoholu,
  • zwiększona liczba sytuacji konfliktowych.

co dalej po terapii alkoholowej

Realizacja programu HALT

Pomocnym narzędziem, które ułatwia życie po terapii alkoholowej, jest program HALT. Jego nazwa składa się z pierwszych liter angielskich słów Hungry (Głodny), Angry (Zły), Lonely (Samotny) i Tired (Zmęczony). Wymienione tu stany mogą wyzwalać w alkoholiku pragnienie powrotu do picia.

Osoba chcąca utrzymać abstynencję powinna jeść pożywne posiłki o stałych porach - tak, by uniknąć uczucia głodu. Musi również zadbać o odpowiednią porcję snu, a także o chwile relaksu w ciągu dnia.

Ponadto trzeźwiejący alkoholik powinien uważnie obserwować swoje emocje i pamiętać, jak wielką władzę miał nad nim mechanizm nałogowej regulacji uczuć. Warto wprowadzać w życie pozytywne nawyki związane z roztropnym wyrażaniem emocji, także tych trudnych.

Najlepszym lekarstwem na samotność są spotkania z innymi - rodziną, przyjaciółmi, a także osobami, które alkoholik poznał na terapii i w grupie AA. Budowanie i podtrzymywanie wartościowych relacji wspiera proces zdrowienia i wzmacnia w człowieku zdrową samoocenę.

Co jeszcze robić, by wytrwać w trzeźwości?

Oprócz kontrolowania sygnałów głodu alkoholowego i realizacji programu HALT zdrowiejący alkoholik ma wiele możliwości działania na rzecz swojej abstynencji. Oto niektóre z pozytywnych zachowań, które utrwalą umiejętności i wiedzę z terapii alkoholowej.

  • Regularne uczestnictwo w spotkaniach Anonimowych Alkoholików.
  • Konsekwentne unikanie miejsc i osób, które przypominają o spożywaniu alkoholu.
  • Usunięcie z otoczenia przedmiotów kojarzących się z piciem (np. kieliszków, pustych butelek).
  • Koncentrowanie się na chwili obecnej.
  • Poszukiwanie i rozwój pasji, która odwróci uwagę od szkodliwych bodźców.

Poszerzaj wiedzę

leczenie alkoholizmu, terapia uzależnień, alkoholizm leczenie

Leczenie alkoholizmu

Na czym polega leczenie alkoholizmu za pomocą modelu Minnesota? Czym się charakteryzuje ten model terapii? Dlaczego alkoholizm to choroba przewlekła i śmiertelna? Dowiedz się więcej!

prywatne ośrodki terapii uzależnień, prywatny ośrodek terapii uzależnień

Prywatne ośrodki terapii uzależnień

Czym charakteryzują się takie placówki? Czy warto korzystać z usług prywatnych ośrodków terapii? Sprawdź!