Psychoterapia w leczeniu alkoholizmu

Alkoholizm to narastający problem społeczny, nieleczony prowadzi do zaburzenia w każdej sferze życia osoby uzależnionej - a także do śmierci. Nie bądź obojętny!

prywatny ośrodek odwykowy, odwyk dla alkoholików, ośrodki odwykowe

Terapia uzależnień

W dzisiejszych czasach można uzależnić się tak naprawdę od wszystkiego. Jak wygląda terapia uzależnień od alkoholu, narkotyków, hazardu, seksu, zakupów? Czym się od siebie różni? Czy każdy może się jej podjąć?

Bardzo skuteczną, istotną formą leczenie stała się właśnie terapia uzależnień. Dostępność najróżniejszych używek, miejsc, możliwość dowolnych zachowań - to wszystko przyczynia się do tego, że ludzie zaczynają tego nadużywać. Kolejnym krokiem jest już uzależnienie.

Nie tylko osoba, która cierpi z powodu jakiegoś uzależnienia to odczuwa. Odbija się to na całym świecie (wszystkich sferach życia) takiej osoby - a również na jego bliskich. Nałóg źle odbija się nie tylko na psychice, ale również somatycznym funkcjonowaniu organizmu człowieka.

Uzależnienie - to trzeba leczyćterapia uzależnień

Wiele osób nadal jest negatywnie nastawione w stosunku do terapii, ponieważ nie wierzą w jej skuteczność. Warto zaznaczyć, że praca terapeutyczna zależy przede wszystkim od człowieka. Wiele osób wychodzi z alkoholizmu po przebytym leczeniu, a także wiele osób wraca na do nałogu, a jeszcze inni piją od razu po wyjściu - a wszystkie te 3 przypadki dotyczą dokładnie takiej samej terapii uzależnień.

Osoby uzależnione obawiają się także podjęcia terapii ze względu na kilkutygodniowe zamknięcie i izolację od swojego środowiska, otoczenia. Występuje także obawa przed spotkaniem z innymi ludźmi lub po prostu mówieniem o sobie terapeutom czy pozostałym alkoholikom.

Terapia uzależnień jest szeregiem działań, które są najskuteczniejszą metodą na pozbycie się nałogu. Wokół terapii powstało wiele mitów, ale na szczęście coraz więcej ludzi nabiera świadomości, że to czasem jedyny i najlepszy ratunek dla osoby uzależnionej. Każdy, kto tylko czuje potrzebę albo ma problem z substancją, lub zachowaniem może wziąć udział w terapii uzależnień.

Na czym polega terapia uzależnień?

Terapia  uzależnień nie polega jedynie na doprowadzeniu do odstawienia substancji lub zachowania, od których jest się uzależnionym. Osoby podejmujące się takiej terapii mogą także:

  • nauczyć się życia i rozwiązywania problemów bez konieczności sięgania po alkohol,
  • nabrać i nauczyć się nowych, zdrowych nawyków,
  • poznać i rozróżniać swoje emocje, uczucia, stany,
  • brać udział w treningach umiejętności,
  • współpracować w grupie oraz indywidualnie z terapeutą.

Poszerzaj wiedzę

leczenie alkoholizmu, terapia uzależnień, alkoholizm leczenie

Leczenie alkoholizmu

Na czym polega leczenie alkoholizmu za pomocą modelu Minnesota? Czym się charakteryzuje ten model terapii? Dlaczego alkoholizm to choroba przewlekła i śmiertelna? Dowiedz się więcej!

prywatne ośrodki terapii uzależnień, prywatny ośrodek terapii uzależnień

Prywatne ośrodki terapii uzależnień

Czym charakteryzują się takie placówki? Czy warto korzystać z usług prywatnych ośrodków terapii? Sprawdź!