Psychoterapia w leczeniu alkoholizmu

Alkoholizm to narastający problem społeczny, nieleczony prowadzi do zaburzenia w każdej sferze życia osoby uzależnionej - a także do śmierci. Nie bądź obojętny!

prywatny ośrodek odwykowy, odwyk dla alkoholików, ośrodki odwykowe

Odtrucie alkoholowe

Jednym z niebezpiecznych objawów alkoholizmu jest tzw. ciąg alkoholowy. Osoba uzależniona pije niemal bez przerwy przez pewien okres czasu (co najmniej 2 doby). Wtedy następuje silne zatrucie etanolem, a ponadto zwiększa się ryzyko zespołu abstynencyjnego. Pojawia się on, gdy alkoholik usiłuje samodzielnie przerwać picie. Aby zaradzić groźnym symptomom odstawiennym, należy skierować chorego na odtrucie alkoholowe, a następnie na profesjonalne leczenie uzależnienia. Gdzie zgłosić się na detoks? Jak wygląda i ile kosztuje odtruwanie? Wyjaśniamy!

Gdzie na odtrucie alkoholowe?

Odtruwanie po alkoholu to skomplikowany proces, który powinien zostać przeprowadzony pod kontrolą lekarza. Detoks poalkoholowy w domu nie jest wskazany ze względu na dotkliwe i niebezpieczne objawy zespołu odstawiennego. Dlatego osoba zmagająca się z chorobą alkoholową powinna zgłosić się do specjalistów.  Odtrucie alkoholowe można odbyć:

  • na oddziale leczenia alkoholowych zespołów abstynencyjnych,
  • w ośrodku terapii uzależnień.

Oczyszczanie organizmu może być bezpłatne lub płatne w zależności do miejsca leczenia. Wspomniane w pierwszej kolejności oddziały świadczą usługi refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Inaczej ma się rzecz w przypadku prywatnego ośrodka dla alkoholików - tu za detoksykację należy zapłacić. Więcej o cenach odtruwania piszemy w dalszej części artykułu.

gdzie na odtrucie alkoholowe

Jak wygląda detoks poalkoholowy?

Detoks alkoholowy przebiega zazwyczaj w następujących krokach.

  1. Proces rozpoczyna się badaniem pacjenta, które obejmuje pomiar parametrów życiowych, ciśnienia krwi i temperatury. Pacjent przechodzi również pełną diagnostykę w celu ustalenia jego stanu zdrowia. 
  2. Następnie chory zostaje podłączony do kroplówki. Detoks poalkoholowy obejmuje stosowanie płynów dożylnych, uzupełnienie elektrolitów oraz suplementację witaminowo-mineralną.
  3. Najważniejszym etapem detoksykacji jest podanie leków łagodzących objawy zespołu odstawienia oraz środków uspokajających, takich jak np. benzodiazepiny.

Odtrucie alkoholowe - cennik

Jak już wspomnieliśmy, w oddziałach detoksykacyjnych NFZ odtruwanie alkoholowe jest darmowe, natomiast za detoks prywatny należy zapłacić. Ceny różnią w zależności od danej placówki, dlatego trudno wskazać jedną kwotę. W walce z uzależnieniem liczy się przede wszystkim odzyskanie zdrowia i wolności, a te są bezcenne. Dlatego koszty detoksu nie powinny grać pierwszoplanowej roli w podejmowaniu decyzji o rozpoczęciu leczenia.

Poszerzaj wiedzę

leczenie alkoholizmu, terapia uzależnień, alkoholizm leczenie

Leczenie alkoholizmu

Na czym polega leczenie alkoholizmu za pomocą modelu Minnesota? Czym się charakteryzuje ten model terapii? Dlaczego alkoholizm to choroba przewlekła i śmiertelna? Dowiedz się więcej!

prywatne ośrodki terapii uzależnień, prywatny ośrodek terapii uzależnień

Prywatne ośrodki terapii uzależnień

Czym charakteryzują się takie placówki? Czy warto korzystać z usług prywatnych ośrodków terapii? Sprawdź!