Alkoholizm to narastający problem społeczny, nieleczony prowadzi do zaburzenia w każdej sferze życia osoby uzależnionej - a także do śmierci. Nie bądź obojętny!
Jednym z niebezpiecznych objawów alkoholizmu jest tzw. ciąg alkoholowy. Osoba uzależniona pije niemal bez przerwy przez pewien okres czasu (co najmniej 2 doby). Wtedy następuje silne zatrucie etanolem, a ponadto zwiększa się ryzyko zespołu abstynencyjnego. Pojawia się on, gdy alkoholik usiłuje samodzielnie przerwać picie. Aby zaradzić groźnym symptomom odstawiennym, należy skierować chorego na odtrucie alkoholowe, a następnie na profesjonalne leczenie uzależnienia. Gdzie zgłosić się na detoks? Jak wygląda i ile kosztuje odtruwanie? Wyjaśniamy!
Odtruwanie po alkoholu to skomplikowany proces, który powinien zostać przeprowadzony pod kontrolą lekarza. Detoks poalkoholowy w domu nie jest wskazany ze względu na dotkliwe i niebezpieczne objawy zespołu odstawiennego. Dlatego osoba zmagająca się z chorobą alkoholową powinna zgłosić się do specjalistów. Odtrucie alkoholowe można odbyć:
Oczyszczanie organizmu może być bezpłatne lub płatne w zależności do miejsca leczenia. Wspomniane w pierwszej kolejności oddziały świadczą usługi refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Inaczej ma się rzecz w przypadku prywatnego ośrodka dla alkoholików - tu za detoksykację należy zapłacić. Więcej o cenach odtruwania piszemy w dalszej części artykułu.
Detoks alkoholowy przebiega zazwyczaj w następujących krokach.
Jak już wspomnieliśmy, w oddziałach detoksykacyjnych NFZ odtruwanie alkoholowe jest darmowe, natomiast za detoks prywatny należy zapłacić. Ceny różnią w zależności od danej placówki, dlatego trudno wskazać jedną kwotę. W walce z uzależnieniem liczy się przede wszystkim odzyskanie zdrowia i wolności, a te są bezcenne. Dlatego koszty detoksu nie powinny grać pierwszoplanowej roli w podejmowaniu decyzji o rozpoczęciu leczenia.
Na czym polega leczenie alkoholizmu za pomocą modelu Minnesota? Czym się charakteryzuje ten model terapii? Dlaczego alkoholizm to choroba przewlekła i śmiertelna? Dowiedz się więcej!
Czym charakteryzują się takie placówki? Czy warto korzystać z usług prywatnych ośrodków terapii? Sprawdź!