Alkoholizm to narastający problem społeczny, nieleczony prowadzi do zaburzenia w każdej sferze życia osoby uzależnionej - a także do śmierci. Nie bądź obojętny!
Czym jest nawrót choroby alkoholowej? Alkoholikiem zostaje się już na całe życie. Nawet po zakończonej sukcesem terapii nigdy nie można powiedzieć o "całkowitym wyzdrowieniu". Kiedy osoba uzależniona wraca do domu, trzeźwa i z nadzieją na lepsze życie, są to z pewnością jedne z najpiękniejszych chwil, które również powodują wiele obaw.
Na profesjonalnej i skutecznej terapii, psychoterapeuci mają za zadanie przygotować osobę cierpiącą na chorobę alkoholową do funkcjonowania po wyjściu z ośrodka. Radzenie sobie z życiem i jego problemami bez alkoholu to też kwestia, której trzeba się nauczyć. Bardzo ważna jest także świadomość, że terapia nie zakończyła się w momencie wyjścia z ośrodka i nie gwarantuje to dożywotniej abstynencji. Taką osobę czeka jeszcze bardzo wiele pracy i wyrzeczeń.
Nawroty choroby alkoholowej dotykają wszystkich alkoholików, niezależnie od stażu picia, a także niezależnie od długości życia w trzeźwości. Mogą nastąpić one po miesiącu, roku, a także po 10 latach abstynencji. Jedno jest pewne - alkoholizm jest chorobą powracającą i nieuleczalną. Jak się objawiają? Przede wszystkim powrotem myśli, snów o alkoholu, złym nastrojem, wahaniem humoru, unikaniem bliskich i spotkań terapeutycznych. U każdej osoby nawrót choroby przebiega inaczej.
Bardzo istotne jest wychwytywanie wszystkich symptomów zwiastujących nadejście nawrotu choroby alkoholowej. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, dzięki którym można poradzić sobie z nadchodzącym nawrotem.
Na czym polega leczenie alkoholizmu za pomocą modelu Minnesota? Czym się charakteryzuje ten model terapii? Dlaczego alkoholizm to choroba przewlekła i śmiertelna? Dowiedz się więcej!
Czym charakteryzują się takie placówki? Czy warto korzystać z usług prywatnych ośrodków terapii? Sprawdź!