Psychoterapia w leczeniu alkoholizmu

Alkoholizm to narastający problem społeczny, nieleczony prowadzi do zaburzenia w każdej sferze życia osoby uzależnionej - a także do śmierci. Nie bądź obojętny!

prywatny ośrodek odwykowy, odwyk dla alkoholików, ośrodki odwykowe

Nawrót choroby alkoholowej

Czym jest nawrót choroby alkoholowej? Alkoholikiem zostaje się już na całe życie. Nawet po zakończonej sukcesem terapii nigdy nie można powiedzieć o "całkowitym wyzdrowieniu". Kiedy osoba uzależniona wraca do domu, trzeźwa i z nadzieją na lepsze życie, są to z pewnością jedne z najpiękniejszych chwil, które również powodują wiele obaw.

Na profesjonalnej i skutecznej terapii, psychoterapeuci mają za zadanie przygotować osobę cierpiącą na chorobę alkoholową do funkcjonowania po wyjściu z ośrodka. Radzenie sobie z życiem i jego problemami bez alkoholu to też kwestia, której trzeba się nauczyć. Bardzo ważna jest także świadomość, że terapia nie zakończyła się w momencie wyjścia z ośrodka i nie gwarantuje to dożywotniej abstynencji. Taką osobę czeka jeszcze bardzo wiele pracy i wyrzeczeń.

nawroty choroby alkoholowej

Nawroty choroby alkoholowej dotykają wszystkich alkoholików, niezależnie od stażu picia, a także niezależnie od długości życia w trzeźwości. Mogą nastąpić one po miesiącu, roku, a także po 10 latach abstynencji. Jedno jest pewne - alkoholizm jest chorobą powracającą i nieuleczalną. Jak się objawiają? Przede wszystkim powrotem myśli, snów o alkoholu, złym nastrojem, wahaniem humoru, unikaniem bliskich i spotkań terapeutycznych. U każdej osoby nawrót choroby przebiega inaczej.

Jak radzić sobie z nawrotami choroby alkoholowej?

Bardzo istotne jest wychwytywanie wszystkich symptomów zwiastujących nadejście nawrotu choroby alkoholowej. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, dzięki którym można poradzić sobie z nadchodzącym nawrotem.

  • pierwszą i najlepszą metodą w walce z nawrotem jest kontakt z terapeutą lub z innym abstynentem: obgadanie swoich wątpliwości, myśli, problemów, pytań i odpowiedzi;
  • poświęcenie się spokojnym, wyciszającym zajęciom: spacer, czytanie książki, jazda konno, przebywanie ze zwierzętami, medytacja, joga;
  • stwórz własną listę objawów ostrzegających o nawrocie choroby alkoholowej;

Poszerzaj wiedzę

leczenie alkoholizmu, terapia uzależnień, alkoholizm leczenie

Leczenie alkoholizmu

Na czym polega leczenie alkoholizmu za pomocą modelu Minnesota? Czym się charakteryzuje ten model terapii? Dlaczego alkoholizm to choroba przewlekła i śmiertelna? Dowiedz się więcej!

prywatne ośrodki terapii uzależnień, prywatny ośrodek terapii uzależnień

Prywatne ośrodki terapii uzależnień

Czym charakteryzują się takie placówki? Czy warto korzystać z usług prywatnych ośrodków terapii? Sprawdź!