Psychoterapia w leczeniu alkoholizmu

Alkoholizm to narastający problem społeczny, nieleczony prowadzi do zaburzenia w każdej sferze życia osoby uzależnionej - a także do śmierci. Nie bądź obojętny!

prywatny ośrodek odwykowy, odwyk dla alkoholików, ośrodki odwykowe

Mechanizm nałogowego regulowania uczuć

W chorobie alkoholowej pojawiają się silne mechanizmu uzależnienia, które niejako trzymają osobę uzależnioną w kleszczach i nie pozwalają jej dostrzec problemu. Jednym z mechanizmów rządzących zachowaniem alkoholika jest nałogowe regulowanie emocji. Na czym ono polega i skąd się bierze? Czy od tego mechanizmu można się uwolnić? Odpowiedzi zamieściliśmy w naszym artykule.

Nałogowa regulacja uczuć - co to takiego?

Mechanizm nałogowej regulacji uczuć polega na tym, że alkoholik posługuje się używką, by zyskać przyjemne doznania i uniknąć bolesnych doświadczeń. Motywuje go potrzeba uwolnienia się od negatywnych uczuć, takich jak lęk, depresja i poczucie winy.

Mechanizm nałogowego regulowania uczuć u alkoholika można wyjaśnić w następujący sposób:

1. Alkoholik zaczyna odczuwać przykrą emocję, której nie może dłużej tolerować.

2. Osoba uzależniona żywi przekonanie, że nie poradzi sobie bez alkoholu.

3. Alkoholik przenosi uwagę z emocji na alkohol, który traktuje jako "środek na całe zło".

4. Chory spożywa etanol i na krótko doświadcza złagodzenia negatywnego stanu.

mechanizm nałogowego regulowania uczuć

W opisanym wyżej mechanizmie dużą rolę odgrywają dwa czynniki. Oto one.

  • Zmniejszona odporność na stres. Alkoholicy częściej doświadczają stresu niż osoby zdrowe, ponieważ ich funkcjonowanie w społeczeństwie uległo rozregulowaniu. To prowadzi do nałogowego picia jako sposobu radzenia sobie ze stresującymi wydarzeniami życiowymi.
  • Desperackie poszukiwanie ulgi. Alkoholicy często czują, że potrzebują etanolu, aby uporać się z cierpieniem i poczuć się lepiej.

Skąd bierze się mechanizm nałogowego regulowania emocji?

Alkohol to substancja psychoaktywna, który wpływa na emocje i  samopoczucie. Jest to jeden z powodów, dla których etanol należy do jednej z najbardziej uzależniających substancji. Uważa się, że mechanizm nałogowego regulowania uczuć, a także inne mechanizmy uzależnienia mają związek z mózgowym systemem nagrody oraz neuroprzekaźnikami - dopaminą i serotoniną.

Jak sobie pomóc?

Biochemiczne zmiany w mózgu osoby uzależnionej utrwalają w niej szkodliwe nawyki. Jedyną drogą do uwolnienia jest uczestnictwo w profesjonalnej terapii. Dlaczego? Bo zaburzone funkcjonowanie emocjonalne nie tylko sprzyja pogłębianiu uzależnienia, ale też może doprowadzić do nawrotu choroby alkoholowej w przyszłości.

Terapeuci proponują swoim pacjentom intensywne warsztaty pracy nad emocjami, zwłaszcza tym trudnymi. Chodzi tu przede wszystkim o lęk, wstyd, poczucie winy, a także złość. W ramach leczenia alkoholizmu osoba uzależniona uczy się radzenia sobie z tymi doznaniami w sposób konstruktywny, a nie destruktywny.

Warto dodać, że pierwszym krokiem do zdrowia w przypadku uzależnienia od alkoholu jest dogłębne poznanie i zrozumienie mechanizmów tej choroby. W trakcie terapii alkoholowej pacjenci zdobywają najważniejsze informacje m.in. o nałogowym regulowaniu emocji i uczą się rozpoznawać ten mechanizm u siebie.

Poszerzaj wiedzę

leczenie alkoholizmu, terapia uzależnień, alkoholizm leczenie

Leczenie alkoholizmu

Na czym polega leczenie alkoholizmu za pomocą modelu Minnesota? Czym się charakteryzuje ten model terapii? Dlaczego alkoholizm to choroba przewlekła i śmiertelna? Dowiedz się więcej!

prywatne ośrodki terapii uzależnień, prywatny ośrodek terapii uzależnień

Prywatne ośrodki terapii uzależnień

Czym charakteryzują się takie placówki? Czy warto korzystać z usług prywatnych ośrodków terapii? Sprawdź!