Alkoholizm to narastający problem społeczny, nieleczony prowadzi do zaburzenia w każdej sferze życia osoby uzależnionej - a także do śmierci. Nie bądź obojętny!
W chorobie alkoholowej pojawiają się silne mechanizmu uzależnienia, które niejako trzymają osobę uzależnioną w kleszczach i nie pozwalają jej dostrzec problemu. Jednym z mechanizmów rządzących zachowaniem alkoholika jest nałogowe regulowanie emocji. Na czym ono polega i skąd się bierze? Czy od tego mechanizmu można się uwolnić? Odpowiedzi zamieściliśmy w naszym artykule.
Mechanizm nałogowej regulacji uczuć polega na tym, że alkoholik posługuje się używką, by zyskać przyjemne doznania i uniknąć bolesnych doświadczeń. Motywuje go potrzeba uwolnienia się od negatywnych uczuć, takich jak lęk, depresja i poczucie winy.
Mechanizm nałogowego regulowania uczuć u alkoholika można wyjaśnić w następujący sposób:
1. Alkoholik zaczyna odczuwać przykrą emocję, której nie może dłużej tolerować.
2. Osoba uzależniona żywi przekonanie, że nie poradzi sobie bez alkoholu.
3. Alkoholik przenosi uwagę z emocji na alkohol, który traktuje jako "środek na całe zło".
4. Chory spożywa etanol i na krótko doświadcza złagodzenia negatywnego stanu.
W opisanym wyżej mechanizmie dużą rolę odgrywają dwa czynniki. Oto one.
Alkohol to substancja psychoaktywna, który wpływa na emocje i samopoczucie. Jest to jeden z powodów, dla których etanol należy do jednej z najbardziej uzależniających substancji. Uważa się, że mechanizm nałogowego regulowania uczuć, a także inne mechanizmy uzależnienia mają związek z mózgowym systemem nagrody oraz neuroprzekaźnikami - dopaminą i serotoniną.
Biochemiczne zmiany w mózgu osoby uzależnionej utrwalają w niej szkodliwe nawyki. Jedyną drogą do uwolnienia jest uczestnictwo w profesjonalnej terapii. Dlaczego? Bo zaburzone funkcjonowanie emocjonalne nie tylko sprzyja pogłębianiu uzależnienia, ale też może doprowadzić do nawrotu choroby alkoholowej w przyszłości.
Terapeuci proponują swoim pacjentom intensywne warsztaty pracy nad emocjami, zwłaszcza tym trudnymi. Chodzi tu przede wszystkim o lęk, wstyd, poczucie winy, a także złość. W ramach leczenia alkoholizmu osoba uzależniona uczy się radzenia sobie z tymi doznaniami w sposób konstruktywny, a nie destruktywny.
Warto dodać, że pierwszym krokiem do zdrowia w przypadku uzależnienia od alkoholu jest dogłębne poznanie i zrozumienie mechanizmów tej choroby. W trakcie terapii alkoholowej pacjenci zdobywają najważniejsze informacje m.in. o nałogowym regulowaniu emocji i uczą się rozpoznawać ten mechanizm u siebie.
Na czym polega leczenie alkoholizmu za pomocą modelu Minnesota? Czym się charakteryzuje ten model terapii? Dlaczego alkoholizm to choroba przewlekła i śmiertelna? Dowiedz się więcej!
Czym charakteryzują się takie placówki? Czy warto korzystać z usług prywatnych ośrodków terapii? Sprawdź!