Psychoterapia w leczeniu alkoholizmu

Alkoholizm to narastający problem społeczny, nieleczony prowadzi do zaburzenia w każdej sferze życia osoby uzależnionej - a także do śmierci. Nie bądź obojętny!

prywatny ośrodek odwykowy, odwyk dla alkoholików, ośrodki odwykowe

Leczenie alkoholizmu

Model Minnesota

Na leczenie alkoholizmu jest na pewno bardzo dużo różnorodnych metod. Różne rodzaje terapii, wszywki, środki farmaceutyczne, hipnoza. Jednak jedną z najskuteczniejszych metod terapii uzależnienia od alkoholu jest Model Minnesota, wywodzący się z Minnesoty w USA, powstały w połowie XX wieku.

Jakie są założenia modelu Minnesota w leczeniu alkoholizmu?

Pionierami tej metody było dwóch lekarzy pracujących w szpitalu w Minnesocie. Czym wyróżniało się ich podejście? Jak wygląda terapia oparta na Modelu Minnesota? Jakie są główne założenia i cele tego modelu?

Założenia modelu Minnesota:Model Minnesota w leczeniu alkoholizmu

  • Alkoholizm jest chorobą o naturze psychicznej i somatycznej - jest postępująca, podstępna, śmiertelna i niezawiniona.
  • Program obejmuje 28-dniową terapię, która trwa przez 7 dni w tygodniu w trybie zamkniętym stacjonarnym.
  • Najważniejszym i jednym z pierwszych objawów choroby alkoholowej jest zaprzeczenie jest istnienia.
  • Głównym celem i założeniem modelu Minnesota jest całkowita i dożywotnia abstynencja. Dotyczy to nie tylko alkoholu, ale także wszystkich innych substancji psychoaktywnych.
  • Osoby cierpiące na chorobę alkoholową zasługują na zrozumienie i szacunek, tak samo jak osoby cierpiące na inne choroby. Alkoholików nie należy traktować z góry, ani gorzej od innych.
  • Model Minnesota zakłada, że terapię powinni przeprowadzać terapeuci, którzy sami zmagają się z chorobą alkoholową i są niepijącymi alkoholikami, biorą udział w spotkaniach AA.
  • Podczas terapii osoby uzależnione tworzą swoją mapę problemu - uzależnienia, wyznaczają czynniki motywujące do życia w trzeźwości oraz drogę - indywidualną ścieżkę leczenia alkoholizmu.
  • W tym modelu zostają wykluczone wszelkie środki i leki psychoaktywne. Osoba uzależniona musi być w pełni świadoma podczas procesu zdrowienia.
  • Wsparcie najbliższych i ich uczestniczenie w terapii także jest flagowym elementem modelu Minnesota. Jest to bardzo ważny element terapii.
  • Alkoholik po zakończonym leczeniu alkoholizmu nadal znajduje się w procesie terapeutycznym poprzez uczestnictwo w mitingach AA. Zawsze może także skontaktować z terapeutą, od którego uzyska pomoc, wsparcie, odpowiedzi.

 

 

 

Poszerzaj wiedzę

leczenie alkoholizmu, terapia uzależnień, alkoholizm leczenie

Leczenie alkoholizmu

Na czym polega leczenie alkoholizmu za pomocą modelu Minnesota? Czym się charakteryzuje ten model terapii? Dlaczego alkoholizm to choroba przewlekła i śmiertelna? Dowiedz się więcej!

prywatne ośrodki terapii uzależnień, prywatny ośrodek terapii uzależnień

Prywatne ośrodki terapii uzależnień

Czym charakteryzują się takie placówki? Czy warto korzystać z usług prywatnych ośrodków terapii? Sprawdź!