Psychoterapia w leczeniu alkoholizmu

Alkoholizm to narastający problem społeczny, nieleczony prowadzi do zaburzenia w każdej sferze życia osoby uzależnionej - a także do śmierci. Nie bądź obojętny!

prywatny ośrodek odwykowy, odwyk dla alkoholików, ośrodki odwykowe

Na czym polega współuzależnienie? 

Gdy dana osoba uzależnia się od alkoholu lub narkotyków, jej życie ulega diametralnej zmianie. Zmianę tę szybko zaczynają odczuwać także członkowie rodziny chorego - żony i mężowie, dzieci, rodzice, krewni. Ich codzienne funkcjonowanie ulega destabilizacji, a po jakimś czasie pojawiają się u nich objawy współuzależnienia. Dowiedz się, czym jest to zjawisko i jak sobie z nim radzić.

Co to jest współuzależnienie?

Współuzależnienie to termin opisujący sposób, w jaki zachowuje się człowiek pozostający w niezdrowej relacji z osobą uzależnioną. Przykładowo żona alkoholika często odkłada na bok swoje własne potrzeby i pragnienia, aby dostosować się do potrzeb i pragnień chorego męża. Istotą zjawiska współuzależnienia jest fakt, że partner/partnerka uzależnionego dostosował(a) się do patologicznego układu, by przetrwać w swojej sytuacji. Osoba współuzależniona może mieć różne problemy ze zdrowiem psychicznym, takie jak depresja lub lęk, które utrudniają jej wprowadzenie jakichkolwiek zmian na lepsze.

Jak rozpoznać współuzależnienie?

Objawy współuzależnienia obejmują:

  • tłumienie emocji,
  • ukrywanie problemów przed otoczeniem,
  • silne napięcie psychiczne,
  • próby kontrolowania alkoholika,
  • zaniżona samoocena,
  • trudności z osiąganiem celów,
  • brak zaufania do innych.

na czym polega współuzależnienie

Osoba pozostająca w bliskiej relacji z alkoholikiem uważa, że musi kontrolować jego uzależnienie, aby czuć się bezpiecznie. Niestety jej wysiłki nie przynoszą pożądanych skutków. Co więcej, współuzależnienie może być trudne do przezwyciężenia, ponieważ często towarzyszą mu depresja i lęk. Osoby współzależne nie potrafią same się sobą zaopiekować, zaprzeczają swoim uczuciom i boją się opuścić alkoholika. W rezultacie dalej tkwią w chorej sytuacji.

Gdzie szukać pomocy?

Ośrodki odwykowe pomagają nie tylko alkoholikom czy narkomanom, lecz także członkom ich rodzin. Tak jak człowiekowi uzależnionemu od etanolu lub substancji odurzającej potrzebna jest profesjonalna terapia uzależnień, tak osobom współuzależnionym potrzebne jest wsparcie psychologa w grupie wsparcia dla współuzależnionych.

Terapia współuzależnienia jest skuteczną metodą leczenia dla żon/mężów, partnerek/partnerów czy rodziców osób uzależnionych. Polega ona na regularnych spotkaniach z psychologiem i przezwyciężaniu zaburzeń emocjonalnych, które pojawiły się w wyniku współzależności. Terapia ta pomaga uczestnikom:

  • lepiej zrozumieć swoją sytuację i związane z nią emocje,
  • nauczyć się mądrze zarządzać uczuciami,
  • wprowadzać w życie konstruktywne nawyki i zachowania,
  • zrozumieć chorobę alkoholową / narkotykową, na którą cierpi osoba im bliska.

Nie warto zwlekać z rozpoczęciem terapii - alkoholizm, narkomania czy każde inne uzależnienie zaburza funkcjonowanie całej rodziny. Im szybciej uzależniony i jego rodzina trafią pod opiekę specjalistów, tym szybciej wrócą do normalności.

Poszerzaj wiedzę

leczenie alkoholizmu, terapia uzależnień, alkoholizm leczenie

Leczenie alkoholizmu

Na czym polega leczenie alkoholizmu za pomocą modelu Minnesota? Czym się charakteryzuje ten model terapii? Dlaczego alkoholizm to choroba przewlekła i śmiertelna? Dowiedz się więcej!

prywatne ośrodki terapii uzależnień, prywatny ośrodek terapii uzależnień

Prywatne ośrodki terapii uzależnień

Czym charakteryzują się takie placówki? Czy warto korzystać z usług prywatnych ośrodków terapii? Sprawdź!